Facebook očima marketingového partnera

05. 02. 2018 5 let nazpět

Karel je businessman, který stojí za platformou ROI Hunter a agenturou Business Factory. Jak vzpomíná na dobu, kdy byl Facebook ještě sociálním kuřetem, a jakou budoucnost modrému gigantovi předpovídá?

Díky tomu, že Vaše firmy Business Factory a ROI Hunter jsou oficiálním Facebook Marketing Partnerem v oblasti reklamních technologií, máte možnost pracovat s lidmi přímo z Facebooku na dennodenní bázi. Prozraďte nám něco ze zákulisí, například jak se s Facebookem spolupracuje?

Ze začátku bylo obtížné vyznat se v jejich strukturách, ale jakmile si člověk vytvoří vztahy ve všech důležitých týmech, tak se FB stane velmi dobrým partnerem. V praxi to znamená, že různé problémy řešíme s různými týmy, ať už lokálními (Dublin, Varšava, Dubaj, Berlín, São Paulo, Singapur) v případě konkrétních problémů u našich klientů, nebo globálními v případě produktových změn a plánů (San Francisco, Londýn). Facebook nás jako partnery poměřuje především kvalitou našich kampaní. Mají desítky metrik, které pomohou zjistit, jestli díky našim nástrojům a know how mají naši klienti lepší výsledky než s obyčejnými FB nástroji. Dalším měřítkem kvality partnera je pro ně množství investic a jejich vývoj - tedy jestli s námi klienti investují do Facebooku více a kolik je to v součtu.

Jsem rád, že jsme se pomocí těchto měření vypracovali do první dvacítky partnerů. Díky tomu máme od FB dedikovaného člověka a spoustu dalších výhod. Náš cíl je dostat se do konce roku 2018 do první desítky. ;)

Jelikož s Facebookem oficiálně spolupracujete již od roku 2014 a Facebook marketingem se Vaše agentura zabývá ještě déle, kde vidíte ten zlom, kdy se Facebook stal plnohodnotným výkonnostním kanálem?

Bylo to právě v roce 2014 s příchodem technologie Website Custom Audience. Ta umožnila retargeting a lepší cílení. Předtím byl Facebook také zajímavým výkonnostním kanálem, ale spoustu lidí své výsledky měřilo počtem fanoušků stránky. To jsme se snažili již od roku 2012 změnit.

Kdybyste měl vybrat jednu vlastnost, jednu funkci, která Vám ze současných možností Facebooku nejvíc imponuje, co to bude?

Facebook je největší CRM na světě. Ví o každém uživateli obrovskou spoustu informací. To je výhoda, kterou tradiční RTB platformy jen tak nedoženou.

Je naopak něco, co Vám vadí, co se Vám nelíbí anebo co jinde mají lepší?

Facebook se dlouho choval dle hesla "Move fast and break things". Nyní je to lepší, ale stále se vyskytují případy, kdy FB něco rychle vyvine, nasadí, a pak teprve zjistí, že je to špatně a raději celou věc tiše stáhne. V tomto je Google konzervativnější, na druhou stranu mu ale v některých ohledech Facebook rychle utíká.

Kde podle Vás leží do budoucna největší potenciál Facebooku a jeho reklamní platformy?

V nákupu personalizované televizní reklamy přes FB (tedy s využitím cílení, které Facebook nabízí).

Tímto se s Karlem prozatím loučíme. Pokud vás zajímají další novinky ze světa Facebooku a kam se tato sociální síť ubírá, připojte se k nám 17. dubna ve Francouzském institutu v Praze.

Další zajímavé články